top of page

Тема: Ф.Петрарка “Як  не любов,то що ж це бути може…?”

Мета: Розкрити ідейний зміст сонета “Як не любов,то що ж це бути може…”

  Розвивати навички аналізу поетичного твору.

  Виховувати почуття любові.

Наочні посібники: репродукція портрета  Ф.Петрарки, ілюстрації-портрети  Лаури, видання сонетів Петрарки у різних перекладах,  класичні мелодії.

 

                            “Як не любов, то що ж це бути може…”

 

                Хід уроку.

І. Підготовка  до уроку.

Столи  в  класі  стоять  так, щоб  утворилась  літера  По-перше  в  прізвищі  поета.

На  столах-букети квітів, листівки, на яких  написані  відомі вже  учням   сонети  “портрети”  Лаури, які  намалювали “художники”, на дошці серце, пронизане стрілою.

 

ІІ. Оголошення  теми, мети уроку.

1)Вступне  слово вчителя.

Ф.Петрарка - перший гуманіст доби Відродження, засновник нової європейської лірики, перший в історії професійний письменник, життя і творчість якого столи взірцем наступних поколінь.

 

ІІІ. Робота над новим матеріалом.

2) Бесіда.

- Назвіть теми сонетів Петрарки.

- Що вам відомо про історію коханя Петрарки?

- Якій жінці Петрарка  висловлював свої почуття?

- Як описував Петрарка свою героїню (неземна,

янгелоподібна красуня із ледве не золотим волоссям, гордовита, неприступна).

3) Обговорення “портретів” Лаури.

4)Літературне лото.

На розрізаних картках з’єднати прізвища поетів і їхніх жінок-ідеалів

          Петрарка - Лаура

          Гейне - Лорелая

          А.Міцкевич - Мариля Верещак

          Д. Аліг’єрі - Беатріче

          В.Шекспір - “Смаглява леді”

5) Літературно – музична композиція за сонетом Петрарки  з елементами аналізу.

 а) Читання вчителям на фоні класичної мелодії сонета Петрарки “ Як не любов, то що ж це бути може…?”

6)  Бесіда.

            - Про які почуття йдеться в цьому сонеті?

            - Які переживання охоплюють героя?

             ( Ліричний герой  зазнає страждань від цього почуття).

  • Які зміни відбуваються в душі ліричного героя?

  • Які художньо  - зображувальні засоби відтворюють ці солодкі муки?

  • Чи розумієте ви поняття “солодкі муки”?

Чи можуть бути муки солодкими?

  • З чим порівнює поет свої почуття?

Зачитайте цитату.  

 

("Неначе в просторінь морську безкраю в човні хисткому рушив без керма").

- Поясніть вислів "Палаю в спеку-в стужу весь дрижу".

- Чи вдалось перекладачу Кочуру відтворити достовірні  почуття автора?

7. Створення "асоціативного" куща.

 

добро                                                                                                                   зло

 

солодкі муки                                                                                скорбота нищівна

                                                        любов

даремні скарби                                                                                               вогонь

 

втіха                                                                                               живлюща смерть

 

 

 

8. Обговорення уривка з "Листа до нащадків", в якому поет висловлює своє

ставлення до любові в юності і в зрілі роки.

9. – Як символічно зображується кохання?

(серце, пронизане стрілою)

  • Як цей символ можна поєднати із сонетом Петрарки?

  • Яка квітка є символом кохання?

(Троянда).

Пісня "Троянди на пероні"

-Чи можна назвати  любов без взаємин нещасливою?

VІ.  Підсумок уроку

Висновки: Сонет Петрарки "Як не любов, то що ж це бути може" передає особисті думки, настрої, почуття поета, які допомагають йому заглибитись у себе й зрозуміти кохання.

Домашнє завдання:  Повторити визначення сонета.

bottom of page