top of page

Тема: Людське життя як найвища цінність у сучасному світі.

Мета: ознайомити дітей, чому людське життя є найвищою цінністю у сучасному         світі; що таке духовна краса, в чому виявляється сила людського духу; розвивати       вміння розповідати про прояви духовної краси; вміння висловлювати своє судження про важливість самовдосконалення; виховувати силу людського духу, духовну красу;

Обладнання: схема життєвих цінностей, правила тренінгу, підручник, фотографія, трафарети фруктів, дерево життя.

Вид уроку: урок-тренінг.

                                      Хід уроку

І. Ситуація вибору (2 хв.)      

- Із чого розпочнемо наш урок?

а) із кінця минулого уроку?

б) з перевірки домашнього завдання?

в) із вивчення нового матеріалу?

г) із створення позитивного настрою (погладьте себе рукою по голові, промовляючи: "Ах , який (яка) я молодець"

д) із дотепного анекдоту (Помий, Василько руки, бо ж як підеш до школи з такими руками? –каже мама

- Та це не обов’язково , - відповідає Василько 

- Чому?

- Бо я все одно в школі руки не піднімаю.

ІІ. Оголошення теми уроку (1 хв.)

  • "Дивних багато у світі див, найдивніше із них – людина. А життя людини – найчарівніше диво." Ці рядки із п’єси античного поета Софокла стали гімном людині, її розуму і вчинкам, її діяльності, всьому життю.

  • Але яка ж вона, людина? Що хвилює її? Чого прагне її душа? Які її найвищі життєві цінності? Чим дорожить найбільше? Чи здатна на подвиг, на самопожертву в ім'я блага, в ім'я свободи, ради життя інших? Сьогодні ми спробуємо знайти відповіді на ці запитання, адже тема нашого уроку: "Життя людини – найвища цінність."

  1. Вправа "Очікування" (3 хв.)

На вирізаних трафаретах овочів написати свої очікування від уроку.

  1. Вправа "Знайомство" (3 хв.)

Продовжіть фразу: " Якби я була  (був) квіткою, то хотіла б (хотів би) бути …., тому що ….

  1. Вивчення правил (2 хв.),  які потрібні під час уроку–тренінгу:

    • Бути активним;

    • Правило піднятої руки;

    • Не перебивати товариша;

    • Бути доброзичливим;

    • Слухати і чути;

    • Говорити коротко;

ІІІ. Робота над новим матеріалом (25хв.)

  1. Бесіда вчителя

"Чому людське життя є найвищою цінністю в сучасному світі" (підручник
ст.. 20)

2)   Групова    робота 

-  Об’єднайтеся  в групи згідно  дня народження – "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь".  Кожна група зробить  презентацію  випереджуючого 

завдання  і подасть у формі сторінок  усного міні-журналу.

«Зима»

1. І сторінка:  "Життя  прожить -  не поле перейти"

      - Чим  найбільше дорожить людина?

                                    (життям)

  • А чому?

(воно  дається  тільки один раз)

Отже, життя - найвища  цінність людини. Значить його  треба  прожити так, щоб не мучила совість за безслідно прожиті роки, щоб не було соромно за підле і низьке минуле. Народна мудрість гласить: "Життя прожить - не поле перейти".  Як ви розумієте зміст  цього прислів’я? Які ще прислів’я, про людське життя ви знаєте?

3) «Мікрофон».

  1. Життя любить того, хто з ним  бореться, а нищить того, хто йому піддається

  2. Життя – це складна штука. Умій ним дорожити

  3. Не  варто жить, як набіжить

  4. Жити -  людям служити 

Учень.    Життя – не асфальтна дорога,

               Не стрічка, що стелиться легко.

               Життя -  то щоденна тривога,

               То серця  тривожного клекіт.

Підсумок І сторінки  журналу –

пісня  «Слід на землі». Муз. К. Маскова, сл. М. Сале

 

             Життя прожить - не поле перейти

             І дорогу довгу без оглядки,

             Що по собі в житті залишив ти

             Тебе спитають внуки і нащадки

 

Приспів:   Кують зозулі на зелене жито,

                  Несуть весну на крилах журавлі.

                  Щасливий той , хто зміг життя прожити,

                  І добрий слід лишити на землі.

 

                  Чи ти летиш в крилатім кораблі,

                  Чи ти пливеш у морі–океані -

                  Твій слід летить до матері–землі,

                  Де в’ється стежка в полі на світанні

                                                     Приспів.

                 А навкруги стають рясні сади,

                   І в кожний дім заходить щедре свято,

                   Хай зацвітуть всі твої сліди

                   Людським добром – людським найвищим цвітом

 

2. ІІ сторінка: «Найвищі життєві цінності». ( Група «Весна»)

                     Уміти жить? Не пхай в свою кишеню гроші…

                     А в душу холодів не напусти…

                     Є цінності, які за все дорожчі.

Складіть в зошитах схеми своїх життєвих цінностей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Старі люди кажуть, що вже в материнському лоні дитина формується, як особистість, прийти на світ людиною, і, народившись, вміти жити за заповідями господніми. Давайте їх пригадаємо. Наскільки люди в сучасному світі їх дотримуються – розкаже настоятель храму – отець Сергій.

              Отже, ще не навчились люди дотримуватись  божих заповідей, тому кожен з нас несе свій хрест. Послухайте вірш І. Яворівського «Дорога до Голгофи», яким ми відкриваємо третю сторінку журналу «Життя – це подвиг» 

3. ІІІ сторінка: Група «Літо»

 

Та вперш, ніж перегорнути сторінку, проведемо  релаксаційну вправу

1) релаксаційна вправа (1 хв)

2) Робота в парах. Погляньте один одному в очі. Що зуміли ви побачити в очах товариша? Скажіть йому про це тихенько.

ІІ варіант. Заплющте очі. Відрахуйте рівно хвилину і тоді розплющте коли вам здасться, що вона закінчилась. (Дехто відкриє значно раніше). Не спішіть жити.

 

  Була весна. Тремтіла ніч гріховно

  Завмерло небо-ані грому з вуст

  І вже по вінця чаша смертю повна,

  І на суді Голгофи - сам Ісус.

 

  Йому не страшно. Знову буде ранок

  І сонце, ніби  безліч багряниць…

  Таке бува, що здібний учень – зрадник, -

  Сказав Ісус, і тихо помоливсь

 

  Важезний хрест-дорога до Голгофа

  Юрба регоче, втоптуючи шлях…

   Іде Христос, шепоче вічні строфи 

  Іде туди, де блисне перший цвях

 

  Кати старались мовчки і злостиво

  Вбивали тіло, щоб навіки щез

  Але супроти смерті – Боже диво!

  Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

 

Він помер за нас, щоб життя стало чистим, безгрішним, вічним.  Він здійснив подвиг.

 

а)       Проблемна ситуація. 

 

  • Що таке подвиг?

  • Чи потрібні подвиги у нашому житті?

  • Кого ми називаємо героями?

  • Хто, на вашу думку, є справжнім героєм?

   

Життя людства завжди було складним і суперечливим. Тому світ завжди  мав потребу в героях, котрі рятують, ведуть уперед, утверджують світло і віру всупереч темряві зла і загальній зневірі, показують силу волі. Про таких людей розповідається в міфах, легендах, Біблії, художній літературі, ми зустрічаємо їх у сьогоденні, іноді зовсім поруч. Навіть таких людей…

Вони мріяли, про продовження життя, про відродження роду людського.

 

Притча про Фенікса

«Пролітаючи високо над безкрайньою пустелею, фенікс помітив далеке вогнище. Він зрозумів, що настав час великого життєвого випробування і йому належить підкоритися долі. Фенікс  був найбільшим і найпрекраснішим із орлів. Він велично ширяв у нічному небі на могутніх крилах, а потім широкими крилами опустився на землю. Над самим вогнищем птах відчув, що полум’я жадібно ухопилося за його пір’я і обхопило лапи. Перемагаючи біль та залишаючись вірним своєму обов’язку, фенікс безстрашно кинувся у вогонь. Вогнище згасло. Та з попелу став пробиватися язичок блакитного променю, що тріпотів і впевнено піднімався вгору, наче у нього були крила. Це з попелу відроджувався фенікс, щоб знову прожити свої 500 років.»

Отже, Фенікс символізує важкі життєві випробування, незгоди, долаючи які людина оновлюється духовно.

б) Робота з підручником.

Прочитати, що таке фізичні і духовні потреби (ст.23)

Робота над фотографіями в підручнику(ст.23).( Можна використати фотографії відомих або знайомих людей).

  • Чи можна назвати цих людей красивими?

  • Чому?

  • Що свідчить про духовну красу цих людей?

4. IV сторінка. «Хай буде життя на Землі» Група « Осінь»

- Протягом багатьох століть на Землі не вщухають війни, катастрофи. Не раз життя людей знаходилось під загрозою. На даний час  людство стоїть  на порозі екологічної катастрофи: парниковий ефект, проблема чистої води, Кислотні дощі, ракові захворювання. Важко поранена земля закликає до розуму. І на  пам'ять спливає пророцтво Т.Шевченка   «Схаменіться, люди добрі, бо лихо вам буде». Особливо ці слова хочеться крикнути тим, хто топить своє життя в річці хто присвятив його наркоманії, хто знехтував заповіддю «не убий». Люди на землі народжені для щастя, добра і любові. Суспільству потрібні люди з повноцінним життям

а)  Міні-диспут "Чи потрібні на Україні та якими я є сьогодні?"

ІV. Підсумок уроку(2 хв) . Отож, життя - це найгарніше диво, найвища цінність людини. А земля - це той дім, яке побудувало для себе життя.

а) оцінювання учнів.

б)  зворотний зв'язок (2хв). Я хочу, щоб усі, у кого справдились очікування, розмістили свої плоди на цьому дереві життя.

V. Домашнє завдання (1хв): виконати завдання 4 ст. 25.

а) Прощання (3хв). Сядьте зручно. Заплющіть очі. Привітайтесь: « Добрий день, ясне сонечко! Добрий день вітерець! Добрий день, добрі люди! Усміхніться подумки, побажайте всім здоров’я, щастя і добра. А тепер розплющіть очі. Ви будете здоровими і щасливими, доки даруватимете тепло  своєї душі природі і людям!

       Учениця:      Я люблю тебе, життя!

                             Я хочу вирости красивою, розумною і здоровою!

                             Боже! Благаю тебе: храни мене і всіх людей,

                             Від всього злого: нещастя, війни і хвороб!

                             Хай буде життя на Землі, адже життя –

                             Найвища цінність людини.

                           

                         б)              « Многая літа»

                            Даруй нам Боже радість і щастя,

                            Здоров’я, радості, миру і щастя.

 

      

 

                                                       

 

bottom of page