top of page

Тема. М.Горький “Стара Ізергіль”

Мета. Розкрити тему любові до людини, високу пожертву в ім’я людського

            щастя; розвивати навички ідейно – художнього аналізу тексту,

            критичне мислення; виховувати людяність, милосердя.  

Обладнання: ілюстрації, тексти.

Вид уроку: усний журнал.

 

                                       Хід уроку.

 

І. Актуалізація  опорних знань.

             Аукціон – продаж фактів літературної діяльності М.Горького:

  1. Рання творчість.

  2. “Буревісник революції”, засновник соцреалізму.

  3. Вплив ніцшеанських та марксистських ідей на творчість письменника.

  4. Неоромантичні ї реалістичні тенденції в прозі М. Горького.

 

ІІ. Робота над темою уроку.

  1. Мотивація теми, мети, завдань, виду уроку.

      а) Оригінальність  композиції твору М.Горького “Стара Ізергіль”: вона складається з трьох частин – легенди про Ларру , історії самої  Ізергіль та  легенди про Данко. Всі ці зовнішні ланки  розповіді об’єднані бесідою, яку веде оповідач із старою; внутрішній зв’язок заключається в тих паралелях, які проводяться між даллю Ізергіль: долями героїв розказаних нею легенд

   б) Визначення проблеми, що  порушується у творі зі складними схемами. Прийом “Вслід за автором”

 

                                                                      індивідуаліізм прирікає на самотніс                     

 

 

 Бажання автора вияснити істинну цінність людського життя

                                                                                  

 

             

 

                                                                            в житті завжди є місце для подвигу

 

 

 

                                                                          возвеличення подвигу в ім’я людини

 

в) З сторінки журналу:     

            1 стор. “Кара йому – в ньому самому”

            2 стор. “В житті завжди є місце для подвигу”

            3 стор.  Серце віддаю людям.

 

 

ІІІ. Робота над вивченям нового матеріалу.

      І стор. “Кара йому – в ньому самому .

< >Бесіда за текстом:        -Хто такий Ларра?

        -Як він ставиться до людей?

        -Чи існують для нього людські закони?

        -Як він ставив себе по відношенню до інших?

        -Як називають таких людей?

        -Чого Ларри зреклися люди?

        -Яку кару для юнака придумав наймудріший з племені

        -Знайдіть в тексті і зачитайте.

        -Цю означають слово:”Кара для нього в ньому самому.

< >“Робота в парах “ над  питанням “ Що було причиною такого ставлення Ларри до людей?”Вчитель. Для Ларри дорога тільки особиста свобода.Це утверджує  право на владу сильної  особистості, яка протиставляє себе  масі     Лара показаний автором як носій ніцшеанських ідей, які стверджують вони, що сильній особистості, які стоїть вище натовпу, все дозволено, включаючи будь – який злочин.< >Метод “прес “.-Чи актуальне питання “  “сильної особливості в наші дні?Викладіть свою думку: ”Я вважаю …Поясніть причину думки: “Тому що…Аргументуйте свою позицію “Наприклад”…Зробіть висновки: “Таким чином”…Як же був наказаний Ларра за егоїзм, за гордість, що не домінували               добротою, поступливістю? Зачитайте слова з тексту “Він став як тінь і буде таким вічно!… Йому нема життя  і смерть не  посміхається йому. І нема  йому місця серед  людей  уособлення стихійного                                                                        розум і спостережливість

волелюбства                                             

                                                                                                                                                  

бажання яскраво

жити

 

                                                                                                                       поклик героїзму

 

 

Ізергіль

                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                                    вірність особистій свободі

 

                                                      

 

 

не знати турбот

про інших 

 

насолоджуватись своєю                                                                 розуміння боротьби за

молодістю                                                                                                   свободу інших

 

 

 

3. Висновок. Особисті спостереження привели Ізергіль до висновку “В житті             завжди є місце  подвигу”.

    Пам’ять про подвиги збереглась не лише в легендах, ними наповнене життя.

< >Про який подвиг ви мрієте?Характеристика образу Данко.Вчитель.Коли Данко помер, його сміливе серце продовжувало палахкотіти, але “осторожный человек заметил это и, боясь чего-то, наступил на гордое сердце ногой”.< >Чому він це зробив?    (Подвиг Данко міг запалити інших юнаків прагненням до свободи, тому           міщанин загасив полум’я, хоч і сам скористався ним).< >Складання синканів – висловлювань свого ставлення до героя.Пісня “Горящее сердце Данко” або вірш про героя, написаний вчителем чи                     учнями.

 

ІV.Підсумок уроку.

Закінчуючи твір роздумами “про велике палаюче серце Данко” Горький пояснив, в чому заключається істина безсмертя людини. Ларра сам відвернув себе від людей і про нього нагадує в степу лише темна тінь, яку і розгледіти важко. А про подвиг Данко, що бачив смисл життя у визволенні людей, збереглась вогняна пам’ять: перед грозою в степу спалахували голубі іскри розтоптаного серця.

 

Домашнє завдання: 1) Довести, що повість – романтичний твір.

                                     2) Скласти цитатний план легенд.

 

 

bottom of page