Демидюк Зоя Адамівна
Тема. Г. Флобер “Пані Боварі”
Мета. Ознайомити учнів з основними факторами біографії Флобера, охарактеризувати світогляд письменника; розкрити тему втрачених ілюзій у романі; розвивати навички аналізу твору, критичне мислення; виховувати моральні якості.
Наочні посібники: портрет Г. Флобера, ілюстрації до твору, схеми, таблиці.
“Ідея щастя – майже єдина
причина людських негараздів.
Якщо ви шукаєте одночасно
щастя і красу, ви не знайдете
ні того, ні іншого”.
Г.Флобер
Хід уроку.
І. Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда
-
Назвіть видатних французьких прозаїків ХІХ ст.
( Стендаль, О. де Бальзак, П. Меріме, Г. Флобер, Г. Де Мопассан, Е. Золя та ін).
-
Які провідні теми їх творчості?
( а) зіткнення особистості із законами суспільства;
б) зображення ситуації “ втрати ілюзій”;
в) гостра критика влади золота;
г) осуд морального падіння і обивательського життя;)
-
Словникова робота:
Фатум - доля, невідворотність.
ІІІ . Робота над новим матеріалом.
-
Слово вчителя.
Одним із найвідоміших письменників літератури ХІХ століття вважається Флобер .Флобер зумів створити правдиву картину французького життя, розкрив драму існування людини і новітнього часу .Майже все, написане романістом, не
втратило актуальності і для читачів нашого століття.
2. Рольова гра “ Інтерв’ю у письменника “
Журналіст. Назвіть дату і місце свого народження.
Г.Флобер. 12 грудня 1821р. в сім’ї талановитого хірурга.
Журналіст. Від кого у вас наукові здібності? Г.Флобер. Батько був людиною вишуканих знань, широкої душі і сильної віри. Він був закоханий у свою професію.
Журналіст. У якому віці у вас появилось літературне обдарування?
Г.Флобер . Уже в дитинстві писав оповідання, романи, драми.
Журналіст. Чи мали ви відповідну освіту?
Г.Флобер . Ні. Сталось так, що я не закінчив навчання, провалився на екзамені з права, тому, оселившись у маєтку поблизу Руана, зайнявся роботами і там провів майже усе своє життя самітником.
Журналіст. По натурі ви були песимістом. Що мало вплив на ваш світогляд?
Г. Флобер. В першу чергу аморальність буржуазного суспільства.
Журналіст. Які теми вам імпонували?
Г. Флобер Дослідження сучасного життя і реконструкція далекого минулого
Журналіст. Чому ви почали боротьбу з романтизмом і надавали перевагу реалізму?
Г.Флобер. Романтизм – це один із різновидів ілюзій.
Журналіст. Чи вірили ви у соціальний прогрес?
Г. Флобер. Ні. Наука і техніка можуть зробити життя комфортнішим, але не можуть вдосконалити його морально.
Журналіст. Як ви відноситесь до фатуму?
Г.Флобер. Все відбувається, тому що відбувається.
Журналіст. Які твори ви писали?
Г.Флобер. Лише три романи: “Пані Боварі”, “Саламбо”, “Виховання почуттів”; інші повісті, драми.
-
Довідка учня про створення роману “Пані Боварі”.
Готуючись до роботи над цим романом, Флобер ставив перед собою завдання створити щось нове. П’ять років знадобилось йому для написання порівняно невеликого твору.
Перед автором стояло важке завдання і це сповільнювало його роботу. У “Пані Боварі” він висловив своє відношення до навколишнього життя, в ньому виник конфлікт між мрією і дійсністю.
Робота була важкою. Крик душі Флобера чути в його словах: “Бувають хвилини , коли я готовий плакати від безсилля” і вже тут відчувається настрій песиміста. Ці настрої відображуються і в романі.
Після виходу роману уже з деякими поправками влада затурбувалась і Флобера притягнули за приниження моралі і релігії. Суддя звинуватив автора, що портрет героїні “дышит сладкострастием”, йому не сподобались любовні сцени та сцени смерті героїні. Однак Флобера виправдали. Так суд допоміг, щоб творчість Флобера стала зв’язаним із словом “реалізм”.
-
Робота в групах.
Завдання для груп.
1 група. Скласти план першої частини роману.
2 група. Скласти план другої частини.
3 група. Скласти план третьої частини.
Кожній групі схемою відтворити етапи життя Емми та загибель її ілюзій.
Результат роботи:
1 група
шлюб
монастир
дит. роки
Розчарування в
подружньому житті
2 група Ставлення Родольфа
до Емми
кохання до
Рудольфа
закоханість
у Леона
зрада
кохання
3 група борги
красиве
життя
кохання
до Леона
самогубство
ІV. Прийом “ Намисто”
-
Яке “ намисто” носила в душі головна героїня?
Намисто із намистинок ілюзій.
(ідеальний герой, хвилюючі пристрасті, елегантні чоловіки, сильні почуття, романтичні зустрічі, екзотичні країни)
V. Прийом “Займи позицію”
Проблема. Емма – жертва розбитого серця чи фінансових проблем?
VІ. Підсумок уроку.
- В чому трагедія Емми?
(Трагедія Емми не в тому, що вона мала сміливість мріяти, не в тому, що вона, борючись за цю мету, залишилась їй вірною до останньої хвилини, а в тому, що мрія її ще не могла здійснитися).
Для самого автора “Пані Боварі” гостро стояло питання можливого і існуючого, мрії і дійсності.
“ Пані Боварі – це я, - говорив Флобер. Доля правди в цьому була.
Як і Емму, його гнітила ницість навколишнього життя, він мріяв про екзотичні країни, не змирився з ницістю, не звернув на шлях успішного буржуа.
Так пересікались переживання самого Флобера в цьому романі, такому, здавалось би, далекому від його особистого життя.
VІІ. Домашнє завдання. Спираючись на текст роману “Пані Боварі", схарактеризувати внесок Флобера у розвиток реалістичного стилю в літературі.