top of page

Тема: Повість Б.Васильєва "А зорі тут тихі..."

Мета: Розкрити велич образу жінки на війні – розвивати усне мовлення, творче  мислення, увагу, виразне читання; виховувати сміливість, мужність, патріотичні почуття, повагу до учасників війни.

Наочні посібники: грамзаписи пісень про війну, на дошці – репродукції,  плакати на тему війни; вгорі – п’ять зірок з написами імен: Рита, Женя, Галя, Ліза, Соня.

Вид уроку: урок – реквієм за твором для позакласного читання.

                                          Хід уроку.

І. Оргмомент.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Грамзапис пісні Л.Кумача "Вставай, страна огромная". 

2. Слово вчителя

 1941-1945 рр. Роки, що трагічною сторінкою залишились в історії народу. Важко збагнути весь жах кровожерлої війни, що тягарем лягла і на тендітні жіночі плечі. Скільки їх, нерозквітлих троянд, так і не пізнали кохання, материнства; скільки ставили на шальки терез доля своїх дітей і долю Батьківщини, і і переважало друге; скільки зорями замерехтіли на небосхилі.

 

Пісні на слова Ю.Друніної "Ах, война, что ты сделала, подлая"

 

Пройшли роки. Все далі віддаляються в минуле жахливі дні, жахливі ночі. І лише сторінки прочитаних творів повертають нас в ту круговерть. Одним із письменників, що з неперевершеною майстерністю змальовував найтрагічніші моменти, в тому числі і жінку на війні, був російський письменник Б.Васильєв.

 

ІІІ. Робота над новим матеріалом.

  1. Слово про Б. Васильєва.

Народився 21 травня 1924 р. в Смоленську, в сім’ї військового. Учасник Великої вітчизняної війни. В 1948 р. закінчив Військову академію протитанкових військ. Свою літературну діяльність почав як драматург театру і кіно. Васильєв – автор повістей, кіносценаріїв і п’єс, серед них: "Черговий рейс", "Ати, бати, йшли солдати", "Офіцери" та ін.

 Васильєв прийшов в літературу досвідченою зрілою людиною, що пізнала  життя, свого сучасника, міру страждань і радостей. Тому його герої – морально чисті, людини, відповідальні за себе, за свою землю, своїх співвітчизників .

Велику популярність принесла Б.Васильєву його перша повість "А зорі тут тихі ..." (1969 р.), в якій жорстока правда війні показана через трагічні долі героїв.

Паспорт повісті (Напис на ватмані, двоє учнів презентують)

Автор – Б.Васильєв.

        Назва – "А зорі тут тихі ..."

       Час дії – травень 1942 року.

       Місце дії – невідомий  171 роз’їзд.

       Головні герої – старшина Васков, Рита Осяніна, Ліза Бричкина, Євгенія               Комелькова, Галя Четвертак, Соня Гурвич.

       Тема – зображення жінки на війні

        Ідея – утвердження безсмертя і велич подвигу дівчат – зенітниць.

 

Основний  прийом побудови повісті-контраст (співставлення сумного й радісного, перехід від іронії та жарту – до трагедійних героїчних сцен ).

3. Розповідь учениць (у військовій формі років війни ) про долю кожної героїні.

4. Бесіда .

  • Чия доля найбільше вас схвилювала ?

  • Що спільного у долях цих дівчат ?

  • Які риси нежіночого характеру довелося проявити зенітницям ?

  • Чим відрізнялась від інших Рита?

  • Чому всі захоплювалися Женею?

  • Яким ми бачимо Васкова на початку повісті?

  • Чи змінилось ваше ставлення до нього вкінці?

  • Який героїзм проявили дівчата?

  • Чи можна назвати це подвигом?

  • Чим гордиться Васков в кінці повісті?

5.Вірш Ю.Друніної “Качается рожь несжатая”       

6. Робота в групах.

(  Кожній групі роздані ілюстрації до твору. Переказати епізоди, зображені на ілюстраціях).

7. Перечитування епілогу повісті. – Як в епілозі утверджується бесмертя і подвиг дівчат- зенітниць?

8. Прийом “Мікрофон”.   

     -Чому  повість називається “ А зорі тут тихі…”

        

ІV. Узагальнення вивченого.

  1. На розданих трафаретах зірок (жовтого) і тюльпанів (червоного кольору)

Написати фразу назад у минуле, героїням повісті. Трафарети чіпляються на

ватман, де зображено могилку. Зверху чіпляються зорі, квіти-на могилці.

  1. Читання вірша Я.Смелякова "Милые красавицы России"

V.Підсумок уроку.

 

VІ. Домашнє завдання: підготувати розповіді про подвиги жінок на війні.

bottom of page