top of page

Тема. Ш.Бодлер – пізній романтик і предтеча символізму. Пристрасні пошуки краси  в оточенні вульгарного буржуазного – стрижень збірки "Квіти зла". Проблема взаємин краси і зла.

Мета. Допомогти учням усвідомити власні очікування від уроку. Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Ш. Бодлера і місцем поета в літературному процесі кінця ХІХ – початку ХХ ст. Проаналізувати вірш "Альбатрос"; розвивати літературний інтерес, уяву, критичне та асоціативне мислення, виховувати моральні та естетичні якості.

  Обладнання: портрет Ш. Бодлера, збірка поезій, картки, плакати,     дидактичний матеріал.

   Вид уроку:     урок – тренінг.

Хід уроку.

Бодлер ... Цей король поетів

                                                                Справжній Бог.

А. Рембо.

Бодлер – це король падла...

                                                                              (із обивательських розмов)             

І.  Ситуація вибору (2 хв.) 

–  Із чого розпочнемо наш урок?

а) із кінця минулого уроку;                                                                           б) із перевірки домашнього завдання;

     в) із вивчення нового матеріалу;

     г) із створення позитивного настрою ( погладьте себе по голові,    промовляючи:" Ах, який (яка) я молодець!"; робота в парах: імітація    зустрічі кота і собаки ).

     д) із дотепного анекдоту ( На уроці української мови вивчається тема "Префікс". Після пояснення вчитель питає:

< >Всі зрозуміли?Зрозуміли, - відповіли учні.То хто наведе приклад: слово з префіксом "пре"?Поїзд пре, - відповів учень).ІІ. Оголошення теми уроку.

ІІІ. Вправа "Очікування" (3 хв.)

На оголених  (не кольорових  сердечках) написати свої очікування від уроку.

ІV. Вправа "Знайомство" (3 хв.)

     Продовжити фразу: "Якби я була квіткою, то хотіла б бути ... , тому що..."

V. Визначення правил, які, на думку учасників, потрібні під час

     уроку-тренінгу (записуються на  ватмані). (2 хв.)

Орієнтовні правила.

< >бути активним;правило піднятої руки;не перебивати товариша;бути доброзичливим;слухати і чути;говорити коротко.пропоную об'єднатися в групи згідно дня народження. "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь"Кожна група отримує дидактичний матеріалПовернутися в свої групи Провести взаємо навчання згідно послідовності. "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь".Чому існують суперечливі судження про Шарля Бодлера.Яку позицію займаєте ви?Якою була доля збірки "Квіти зла" і як вона вплинула на подальше життя поета?Як назва збірки "Квіти зла" поєднує непоєднуване? Назвіть квіти зла.Як визначає долю поета Ш.Бодлер у вірші "Альбатрос". 

ХІ. Робота з портретом А.Матісса "Бодлер". (3 хв.)

Розгляньте роботу . Погляньте на очі. Чи не здаються вони дивними? Чого в них не вистачає? Очі без зіниць, але ж очі – душа людини. Отже, автор приховав душу поета. Що намалювали б ви в очах, щоб відкрити його душу?

(Самотність, розпач, нудьга, пустота, жах, скорбота, приреченість, віра).

 

ХІІ. Підсумок. (2хв.)

Бодлера не розуміли сучасники. Вважали аморалістом, богохульником, божевільним, тільки не великим поетом. Однак нарешті зрозуміли – він був провидцем, бо в ХХІ ст.. ми ще живемо серед "квітів зла" : наркоманії, алкоголізму, війн, вбивств, крадіжок, жорстокості, лицемірства. То ж пам'ятаймо і цінуймо поета, бо він один із перших показав присутність зла у світі .

(Читання вчителем вірша М.Рильського "Бодлер")

 

ХІІІ. Вправа "Очікування". (3 хв.)Оголені сердечка з виправданими очікуваннями помістити кругом великого червоного серця (на форматі), пронизаного "квітами зла".

 

Домашнє завдання: Прочитати поезії Бодлера.

 

bottom of page