Демидюк Зоя Адамівна
Тема. А.Міцкевич.Балада “Світязь”.
Мета. Готувати учнів до сприйняття поетичних творів; розкрити особистість польського поета-романтика; розвивати творчі особистості;виховувати любов до мистецтва.
Обладнання: портрет Міцкевича, фотографії озера Світязь магнітофон, пластилін.
Тип уроку: творча лабораторія.
Хід уроку
I.Вступне слово вчителя.
Оголошення теми та мети уроку.
II.Актуалізація опорних знань.
а) Аукціон-“продаж” фактів біографії А.Міцкевича.
-
28 грудня 1798р. (дата народження поета)
-
місто Новогрудок (місто в Білорусі, поблизу якого народився поет)
-
місто Вільнюс (навчання у Віленському університеті)
-
1822р. (вийшла друком перша збірка поета)
-
Росія (4 роки перебування в Росії,знайомство з Пушкіним)
-
“Кримські сонети” (збірка, в якій поет передав свої враження від перебування в Одесі, Криму).
-
Німеччина, Швейцарія, Франція (нелегке життя емігранта)
-
26листопада 1855р. (помер в Константинополі)
-
1890р.(прах перевезено до Польщі)
-
1905-1906рр. (у Львові споруджено пам’ятник митцю).
б) Переказ тексту балади Світязь.
III.Представлення творчих груп.
-
Ми знаходимось в творчій лабораторії.
-
На сьогоднішньому уроці в творчій лабораторії ми спробуємо висловити свої враження, стан душі від зустрічі з поезією А.Міцкевича, а саме – з баладою “Світязь” мовою різних видів мистецтва: образотворчого, музики, кіно, поезії та ін. Ви сидите по групах за інтересами: художники, композитори, режисери і актори, співаки і музиканти, скульптори, поети. Кожна група мала випереджуюче завдання. Надаємо вам слово.
-
Образотворчий розвиток особистості учня на основі роботи з художнім текстом .
-
Група “Художники”.
Завдання : створити словесну галерею пейзажів опису озера Світязь на основі уривка “В пущі дрімучій розкинулись води” “В ясній підводній блакиті”.
-
Група “Скульптори”.
Завдання : зобразити героїв твору у ліпленні.
-
Літературно-музичний розвиток учнів.
-
Група «Композитори».
Завдання : створити музичний образ князівни, дочки Тугуна.
«Звучить ріг, скликаючи воїнів у дорогу. Чути брязкіт обладунків», щитів, шоломів. Ці звуки передають брязкальця. Звучить оркестрова музика - урочиста, тривожна. Низькі тони – барабани це наступає військо російського царя. Вступає голос флейти, плачевний, ніжний. Це Туганова дочка тривожиться за долю народу, молить Бога врятувати від неслави. Тиха спокійна музика символізує слова “Біля нас щось огортає”. Воно раптово обривається: “Очі втопила я в землю раптово”, замовкає. Деякий час пауза, потім тривожні оркестрові звуки і знову звучить величально. Під удари дзвіночків ніби розпускаються купави – “дівчата і жони”.
-
Група “Скульптори”.
Завдання : зобразити героїв твору у ліпленні.
-
Театрально-творчий розвиток учнів.
-
Група “Режисери, актори, звуко-режисери”.
Завдання : інценізація уривка від слів:
“Князь виїзджає в діброву”… до “Бачиш квітки? То дівчата і жони змінені в білі купави”.
-
Група “Музиканти і співаки”.
Завдання : виконати пісню, яка може бути пов’язана з подіями, озером, територією, краєм, де розташоване озеро Світязь.
Пісня “Волинь моя”.
-
Ровиток уяви та фантазії.
-
Група «Поети».
Завдання : написати відгук у віршованій формі.
Не передати вражень тих,
Що ми дістали від балади,
Радієм, що минали люди лих
А коли гинули – ридали!
Міцкевичу ми вдячні щиро
Князівна полонила нас.
Усім бажаємо ми миру
На довгий-довгий вічний час.
-
Підсумок уроку.
-
Домашнє завдання .Написати лист до А.Міцкевича.
Література
Г.Д. Верес. А.Міцкевич. Життя і творчість., К., 1979р.
А.Міцкевич. Балада “Світязь”