Демидюк Зоя Адамівна
Тема. Урок додаткового читання.
А. Міцкевич. Поема «Пан Тадеуш».
Мета: ознайомити із змістом та проаналізувати поему Міцкевича «Пан Тадеуш»;
розвивати вміння характеризувати героїв твору, висловлювати свої судження;
виховувати патріотичні почуття.
Наочні посібники: ілюстрації до твору; оригінали поеми «Пан Тадеуш» польського видання «Зелена сова», Краків, 2006 рік, фотографії.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
-
Які поеми Адама Міцкевича вам відомі?
-
Які провідні тема цих поем?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
-
На сьогоднішньому уроці ви, виконуючи випереджувальні завдання, представите свій інформаційний проект – телепередачу «Лебедина пісня А. Міцкевича» за поемою «пан Тадеуш». Надаємо слово телеведучій.
Ведучий. Шановні телеглядачі! Ми вітаємо вас на нашому освітньому каналі « Всесвітня література». Сьогодні ми продовжуємо рубрику творчості польського поета і поведемо мову про одну із його поем – «Пан Тадеуш». В нашій студії присутні: дослідник творчості А. Міцкевича пан Богдан К., літературні критики пан Олег та пан Володимир, декламатор пан Роман К., фоторепортер Демидюк Р. Шановний Богдане Володимировичу, надаємо вам слово.
Дослідник: - Я познайомлю телеглядачів із історією створення поема «Пан Тадеуш». Найвищим художнім досягненням поета Була його поема «Пан Тадеуш». Задум її виник ще в1830 році, коли поет перебував біля Познані в місті Будищеве з наміром перейти пруський кордон і взяти участь у повстанні. До реалізації цього задуму Міцкевич приступив уже в Парижі у 1832 році. Йому здавалося, що твір про недавнє минуле Литви, її народ, його звичаї, описи рідного краю – все це підніме еміграцію моральну, викличе надії на повернення до рідного краю. Але пишучи про минуле, Міцкевич не міг втекти від сучасного. Край марень і снів, у які летів поет від тяжкої задухи життя еміграції, виявився далеко не таким ідеальним.
Ведучий. – Питання до літературних критиків : -В чому виявляється патріотизм поеми?
Критик 1. « Пан Тадеуш « - реалістичний твір, якого доти не було в польській літературі. Глибоку ідею боротьби за незалежність батьківщини письменник розробляє на великому історичному тлі Польщі, починаючи від періоду її поділів і закінчуючи 1812 роком – роком приходу військ Наполеона. Тема, яка цікавить письменника, - це тема любові до батьківщини. Перш за все, любов до батьківщини – це не захист того в ній, що відживає, а боротьба зі зброєю в руках за утвердження нових суспільних ідеалів, нового способу життя. Ідеї звільнення батьківщини присвячує себе ксьондз Робак – Яцек Сопліца ; молодий Тадеуш вступає до польського війська, щиро переконаний у тому, що цим виборе національну незалежність рідному краєві. Характерно, що ксьондз Робак, готуючи повстання, прагне залучити до нього і селянство.
Патріотизм поеми підкреслено і побутово – етнографічним матеріалом. Все тут – від одягу до зброї і традицій та звичаїв – щиро польське і самобутнє. Патріотизм Міцкевича соціально – обумовлений. Люблячи Тадеуша, Зосю, Робака – цих провісників нової Польщі, що народжується, він не жалкує за Польщею шляхетською, яка відходить у минуле. Позитивним героям поеми не притаманні риси національної обмеженості. Міцкевич в однаковій мірі віддає належне і героїзму Яцека Сопліци, і патріотизму єврея Янкеме, і капітана росіянина Рикова. Патріотизм поеми виявляється і в любові до рідної природи, рідної культури і мови.
Критик 2. « Пан Тадеуш » відрізняється глибиною розкриття життєвих суперечностей, соціальних конфліктів доби. В поемі виступають у взаємовідносинах різні верстви суспільства – аристократія, середня шляхта, шляхта безземельна, яка мало чим відрізняється від селянства. В основі поеми лежить соціальний конфлікт, що рухає розвиток подій : сварка між домами Горешків і Сопліц, яка розпочалася від тоді, коли убогий шляхтич Яцик Сопліца забив Стольчика. У боротьбу між двома родинами включаються інші герої, відбувається колотнеча, що стала причиною сутички з царським загоном. Взаємини між героями також соціально – обумовлені. Навіть прихильність бідного шляхтича Гервасія до Горемків пояснюється особливостями суспільних взаємин старої Польщі. Гервасій, цей шляхтич без землі настільки матеріально залежить від магната, що навіть на світ і людей дивиться його очима. Міцкевич розкриває типові, соціальні риси шляхти – її бундючність, самоправство, задерикуватість, неорганізованість.
Ведучий. – Послухайте уривки із поеми у виконанні Кузьмича Р.
( Читання уривків із поеми )
Ведучий. – А подивіться фоторепортаж з місця подій. Веде репортаж Демидюк Р.
-
Восени 2007 р. мені трапилась нагода побувати на озері Світязь, про яке свого часу писав А. Міцкевич в баладі « Світязь ». Це була тритижнева дружня зустріч волинських і польських школярів, прихильників творчості А. Міцкевича. Польські друзі надзвичайно шанують свого поета. На день народження вони подарували мені видання поеми «Пан Тадеуш» польською мовою. Ось я вам показую цю книгу. Поляки цікавилися українськими традиціями і звичаями, стравами, національним одягом. Ми разом проводили змагання, спільні вечори, проекти, зустрічі біля вогнища, відвідали місто Луцьк, В- Волинський. Я одержав масу вражень, почуттів та особлива пам’ятка – це поема А. Міцкевича «Пан Тадеуш».
Ведучі. – Дякуємо присутнім за цікаві розповіді.
ІІІ. Підсумок уроку.
ІV. Домашнє завдання.
Підготувати матеріали до позакласного заходу.